איימי וויינהאוס. הקשר היהודי

|
איימי וויינהאוס: דיוקן משפחתי תערוכה חדשה בבית התפוצות-5

תערוכה צילום בבית התפוצות
"איימי וויינהאוס – דיוקן משפחתי"

 

איימי וויינהאוס: דיוקן משפחתי תערוכה חדשה בבית התפוצות
Amy and family at Alex’s barmitzvah party, 1992, courtesy of Jewish Museum London and Winehouse Family

 

מאת: אפי אליסי

התערוכה "איימי וויינהאוס – דיוקן משפחתי" המוצגת בבית התפוצות בתל אביב, היא פרי יוזמה של האח, אלכס: "מחווה לאהבתה הגדולה של אחותי למוסיקה, אופנה, לונדון והמשפחה". התערוכה מספרת את סיפור חייה הטראגי של איימי מילדותה ועד מותה. הקריירה, הקשרים המשפחתיים ושורשיה היהודים: "מה שעושה אותי יהודייה, זה לא להדליק נרות ולברך, אלא להיות ביחד עם המשפחה שלי" (איימי ויינהאוס, 2005). "בדיוקן המשפחתי" נחשפים חייה האישיים של וויינהאוס דרך תמונות מהאלבום המשפחתי, חפציה האישיים ואוסף התקליטים.

איימי וויינהאוס: דיוקן משפחתי תערוכה חדשה בבית התפוצות-1
Young Amy, courtesy of Jewish Museum London and Winehouse Family

וויינהאוס שהלכה לעולמה בשנת 2011, בגיל 27 המפורסם, היתה מכוכבות הרוק המשפיעות ביותר בתחום המוזיקה, התרבות והאופנה. חייה היו סוערים ועוררו עניין רב. הקריירה שלה אמנם היתה די קצרה, אך במהלכה היא זכתה בפרסים רבים בהם, הגראמי וה-BRIT. האלבום השני שלה Back to Black, נחשב לאלבום הנמכר ביותר ברחבי אנגליה במאה ה-21. בבית היהודי בו גדלה איימי היו למסורת וליהדות מקום נכבד בקרב בני משפחתה. הפרק הפותח של התערוכה כולל תמונות מארוחות שישי משפחתיות, מחגיגת הבר מצווה של אחיה אלכס ותמונות ישנות של סבתה האהובה, סינת'יה, שהייתה עבור איימי מקור להשראה.

איימי וויינהאוס: דיוקן משפחתי תערוכה חדשה בבית התפוצות-7
Amy Winehouse. Courtesy of Charles Moriarty

אלכס וויינהאוס: "איימי הייתה מאוד גאה בשורשיה היהודיים ובעיר הולדתה, לונדון.  לא היינו דתיים במיוחד, אך היינו מסורתיים וחשוב לנו להראות את הצד המשפחתי הטיפוסי שלנו. אני שמח על כך שהתערוכה על אחותי מוצגת בתל אביב. כחודש אחרי מותה ב-2011, הגעתי עם אשתי (ריבה) לתל אביב ונדהמתי לגלות את האהבה העצומה כלפינו ובמיוחד לאיימי. אין ספק שהאמפתיה והפתיחות של האנשים שפגשנו בתל אביב, עזרה לנו באותה תקופה שהייתה מאוד קשה וטראומטית עבורנו. לכן, כשעלתה האפשרות להציג את התערוכה בעיר הנפלאה הזו, מיד הסכמנו ואמרנו 'כן'. אנו מקווים כי תיהנו מהתערוכה המאפשרת הצצה לחיי משפחתי".

איימי וויינהאוס: דיוקן משפחתי תערוכה חדשה בבית התפוצות-4
איימי וויינהאוס. צילום: באדיבות צ'רלס מוריארטי ©

ד"ר אורית שחם גובר, האוצרת הראשית של בית התפוצות"איימי וויינהאוס מאפשרת לנו מבט על מציאות של מסורת וחידוש, ייחוד והשתלבות, חוץ ופנים, בחייהם ובזהותם של יהודי בריטניה; והיא שופכת אור על מושגים אלה גם בחיינו אנו. בפתח התערוכה יוצג סיפורה של ההגירה היהודית הגדולה ללונדון בסוף המאה ה-19, הגירה שמשפחת וויינהאוס הייתה חלק ממנה. אנו שמחים על ההזדמנות שניתנה לנו, להציג בבית התפוצות את התערוכה שרק לפני שנה הוצגה בהצלחה רבה במוזיאון היהודי בלונדון".

איימי וויינהאוס: דיוקן משפחתי תערוכה חדשה בבית התפוצות-3
דיוקן משפחתי. איימי וויינהאוס. צילום: באדיבות צ'רלס מוריארטי ©

 

אוצרת התערוכה: אליזבת' שלבי, המוזיאון היהודי בלונדון
אוצר התערוכה בבית התפוצות: אסף גלאי
התערוכה בבית התפוצות מוצגת בשיתוף המוזיאון היהודי בלונדון ובאדיבות אגודת ידידי בית התפוצות בישראל.
בית התפוצות, קמפוס אוניברסיטת תל אביב, שער 2, רח' קלאוזנר, רמת אביב
שעות פתיחה: ימים א'-ג' 16:00-10:00; ימים ד'-ה' 19:00-10:00; יום ו' 13:00-9:00
מחירי כרטיסים: 42 שקל, סטודנטים: 32 שקל
נעילה: 7.5.2015

התערוכה נערכת בחסות אגודת ידידי בית התפוצות בישראל ובחסות רשת Factory 54, וכוללת מיצג מפריטי אופנה של קולקצית "איימי ווינהאוס" למותג "פרד פרי" מעונת קיץ 2014 ומהקולקציה החדשה לעונת סתיו-חורף 2014/5. מאז מותה משיק "פרד פרי" מדי עונה קולקציה בהשראתה של וויינהאוס. בהסכמת משפחת וויינהאוס. הרווחים נתרמים לקרן צדקה על שם הזמרת, המסייעת לצעירים הזקוקים לתמיכה בשל התמכרויות, בריאות לקויה או מצב כלכלי קשה.

 

 

פורסם בקטגוריה כללי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *