אינתיפדה? אמנות!

|

'הכיכר הרומית' בעיר העתיקה תיפתח מחדש לציבור ותוצג בה התערוכה, "עשוי מאבן", שתפתח את שבוע האמנות בירושלים

 

"עשוי מאבן" בכיכר הרומית בירושלים
עבודה של שי רטנר

 

מאת: אפי אליסי

'הכיכר הרומית', אתר היסטורי וארכיאולוגי הנמצא בסמוך לשער שכם במזרח ירושלים. הייתה פתוחה לקהל מאמצע שנות השמונים עד אשתקד ומאז לא דרכה בה רגל אדם. המרחב השומם השוכן מתחת לפני השטח, "כלוא", סגור ושרוי בסכסוך נצחי, מאפשר לאמנים להגיב אליו ולשאול שאלות באשר לזהות המקום, לכוחה או לשקיעתה של האמונה, לתרבויות השונות, לפחדים ולעכבות של החברה המודרנית.
לאחר דיכוי מרד בר כוכבא ע"י הרומאים במאה ה-2 לספירה, כבש אדריאנוס את ירושלים ועל חורבותיה נבנתה העיר הפגנית, "איליה קפיטולינה". בפתח הצפוני של העיר בנה הקיסר שער ניצחון (השער הרומי) המסמן את אחת הכניסות הראשיות לעיר וממולו משתרעת כיכר עיר גדולה, רוחשת ותוססת. ההיסטוריה קברה תחת שכבותיה את הכיכר ואת השער.

עשוי מאבן במסגרת שבוע מנופחי
עבודה של דנה דרוויש

בימים אלו  אין כמעט מרחב שאינו נגוע בשנאה, אלימות וגזענות. הבחירה ב'כיכר הרומית', היא מעין הצהרת כוונות. מקום בו הבעלות על ירושלים מגולמת בכל אבן ואבן היא בוודאי בעלת משמעויות פוליטיות, מדיניות נרחבות. השיח האמנותי והדיאלוגים שהוא מייצר משמעותיים גם בתפר הזה, האדם מחפש הכרעות וניצחונות, אך בעולם שולטת היחסיות והפואטיקה של היומיום. המציאות נוצרת בין השקפות עולם עוינות שנאלצות לקבל עליהן פשרות. המפגש בין אמנים לבין אתר לא-פעיל, הוביל להתחלה המכתיבה חוקי צפייה חדשים. אל מול הנוכחות המאסיבית של האבן ושל תצוגת קבע המגוללת את ההתפתחות ההיסטורית של האתר, יצרו  12 אמנים ישראלים עכשוויים עבודות המייצרות פרספקטיבות והקשרים חדשים ביחס לסיפורו של האתר.
המקום מייצג תערובת של זמנים, תקופות, סגנונות, זהויות, שפות, דתות, אמונות, שרידים וסיפורים המתגלגלים לאורך יותר מאלפיים שנים.

תערוכה חדשה בכיכר הרומית: עשוי מאבן
עבודה של מתן ישראלי
אוצרת: טלי בן נון
אמנים מציגים: מעיין אליקים, בועז ארד, דנה דרויש, יואב וינפלדמתן ישראלי, אליה כהן, איילה לנדאו וליאור פינסקי, יעל רוכמן וסימון קרנץ, רמי מימון ושי רטנר 

'הכיכר הרומית'– רחוב סולטאן סולימן, מתחת לשער שכם
פתיחה חגיגית: יום שלישי 28 באוקטובר 2014,  שעה: 19:00
שעות פתיחה: ראשון, שלישי 9:00-16:00 – חמישי 12:00-20:00 – שבת 9:00-16:00
התערוכה פתוחה למבקרים ללא תשלום ותוצג עד סוף ינואר 2015
מידע מלא באתר האינטרנט של "מנופים"
התערוכה ביוזמת מנופים/ אמנות עכשווית בירושלים ובשיתוף החברה לפיתוח מזרח ירושלים.

פורסם בקטגוריה כללי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות פייסבוק