בצלאל במוזיאון העיצוב בניו יורק

|
כלי צור 4

הסטודיו של פרופ’ עמי דרך ז”ל (2012 – 1963) ודב גנשרוא, בוגרים ומרצים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי באקדמיה בצלאל, לוקח חלק עם הפרויקט “כלי צור” בתערוכה חדשה (Tools: Extending Our Reach) במוזיאון העיצוב הלאומי בארצות הברית – NY  Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum

כלי צור 2
פרויקט חקרני מתמשך. “כלי צור”. צילום: מוטי פישביין

 

מאת: אפי אליסי

Tools: Extending Our Reach, תערוכה מקיפה של יצירה אנושית המתמקדת בכלי עבודה, בה לוקח הסטודיו הישראלי של פרופ’ עמי דרך ז”ל  ודב גרנשוא, בוגרים ומרצים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי באקדמיה בצלאל. Tools הינה אחת התערוכות שנבחרו לפתוח את NY Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum – מוזיאון העיצוב הלאומי של ארה”ב  השוכן בניו יורק. המוזיאון שנוסד בשנת 1896, נפתח מחדש לאחר שעבר שיפוץ נרחב שארך כ-שלוש שנים.
הסטודיו של פרופ’ עמי דרך ז”ל ודב גנשרוא יציג בתערוכה את “כלי צור” שנוצרו ב-2011 כחלק מפרויקט עיצוב חקרני מתמשך שהוצג לא מכבר בשבוע העיצוב בטוקיו Tokyo Designers Week. הפרויקט שהוצג גם בישראל, צרפת, בלגיה, והונגריה מתבונן על כלי אבן פרה-היסטוריים דרך העיניים הבוחנות והחוקרות של מעצבים השואלים שאלות העוסקות בטכנולוגיות שימושיות, הנדסת אנוש, חומריות ומשמעויות אבולוציוניות של חפצים בתרבות האנושית. איזור האחיזה של “כלי הצור” המוצגים במוזיאון טבולים בגומי צהוב. האיזור הזה בו של החיכוך שמתקבל מהלך השימוש בכלי, מקבל פרשנות תרבותית ותעשייתית חדשה. האבן כ”כלי”.

 

כלי צור 3
פרשנות חדשה. “כלי צור”. צילום: מוטי פישביין

 

“כלי צור” של פרופ’ עמי דר ךז”ל ודב גנשרוא יוצגו לצד עבודות של מעצבים ואמנים מרחבי העולם (כדוגמת המיצב של Damian Ortega הכולל מאות כלי עבודה המרחפים באוויר). ולצד חפצים רבים מאוספי קבוצת ה-Smithsonian, כמו מדפסת תלת-מימד לחלל, מכונת כתיבה ברייל לעיוורים, מפות מילוט ממלחמת העולם הראשונה, לב מלאכותי, משקפי מגן של אסקימוסי מגולפים מקרן וצילום מלוויין של השמש, שהשתנו באופן משמעות בתהליכים האבוציונליים תוך שימוש בטכנולוגיה תעשייתית וחדשנית שהביאו הקידמה והצרכים האנושיים, לעומת חפצים שנותרו כמו שהם.

 

כלי צור 1
פרופ’ עמי דרך ז”ל ודב גנשרוא. צילום מוטי פישביין

פרופ’ עמי דרך ז”ל (2012 – 1963), דב גנשרוא

בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל (1992,1993). פרופ’ עמי דרך, הלך לעולמו בשנת 2012,. דרך לימד שנים רבות באקדמיה בצלאל ולמשך ארבע שנים (2004-2008), כיהן כראש המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל.
דב גנשרוא מרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל. בשנת 1996 הקימו השניים סטודיו משותף, כחלק מרעיון שביקש לפתח רעיונות חדשים ואובייקטים אישיים. עבודותיהם (עיצוב מכשירים רפואיים, פיתוח מוצר, עיצוב תערוכות מוזיאליות, גופי תאורה וריהוט) זיכו אותם בפרסים ומענקים, ומוצגים באוספים של מוזיאונים רבים בארץ ובעולם.

 

Tools: Extending Our Reach
NY Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum
פתיחה: 12.12.14
נעילה: 25.5.15

 

מגזין אופנה של ישראל
מייסד ועורך אחראי: אפי אליסי
אינסטגרם: fashionisraelmagazine
קבוצת האופנה והביוטי שלנו פתוחה לכולם: מגזין אופנה של ישראל

 

פורסם בקטגוריה אופנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *