הזוכים בפרס אריק איינשטיין

|
אריק איינשטיין ז"ל-1

שרת התרבות, לימור לבנת, הכריזה על הזוכים בפרסים (על סך 50,000 שקל לכל זוכה) ע"ש אריק איינשטיין ז"ל

לבנת: "פרס זה על שמו של אריק איינשטיין ז"ל, מגדולי הזמרים והיוצרים בישראל, נוסד כהוקרה והערכה לאמנים וותיקים ומובילים בתחומם על תרומתם החשובה לתרבות הישראלית.  מוני מושונוב, חברו הקרוב של איינשטיין ז"ל, עמד בראש חבר הנאמנים

 

800px-Arik_Einstein
"מגדולי הזמרים והיוצרים בישראל". אריק איינשטיין ז"ל

 

לפני שנה בדיוק לאחר מותו של הזמר אריק איינשטיין ז"ל יזמה השרה לבנת פרס על שמו. במסגרתו יעניק משרד התרבות 1,050,000 שקל ל- 21 יוצרים (50,000 שקל כל אחד) ותיקים ומוערכים אשר הטביעו את חותמם ותרמו להתפתחות התרבות הישראלית לדורותיה. בציון יום השנה למותו, פרסם משרד התרבות את רשימת הזוכים שנבחרו ע"י ועדות שיפוט בתחומי הזמר העברי, תיאטרון, קולנוע, ספרות, מוסיקה אמנותית, מחול ואמנות פלסטית.
בראש חבר הנאמנים, אשר בחר את ועדות השיפוט, עמד השחקן, הבמאי וחברו הקרוב של איינשטיין ז"ל, מוני מושונוב וחברים בו גם גילה אלמגור, שלמה וישינסקי, נועם סמל וגל קנט.

 

מוני מושונוב-1
"בקשתי את הסכמת המשפחה". מוני מושונוב

 

מושונוב: מעולם לא התנסיתי בתפקיד ניהולי שכזה. אני שמח על הבחירות. כמובן שאם היה כסף נוסף הייתה אפשרות לבחור מספר רב של אמנים ראויים. נתנחם בזה שגם בשנה הבאה נוכל להעניק את הפרס ונהפוך אותו למסורת

 

שרת התרבות, לימור לבנת: "פרס זה על שמו של אריק איינשטיין ז"ל, מגדולי הזמרים והיוצרים בישראל, נוסד כהוקרה והערכה לאמנים וותיקים ומובילים בתחומם על תרומתם החשובה לתרבות הישראלית.
לצד הנצחתו של אריק איינשטיין ז"ל נועד פרס זה להוקיר את תרומתם המשמעותית של ענקי התרבות שלנו, אשר הקדישו את חייהם לתרבות הישראלית ולפריחתה, ומאפשר לנו לומר להם תודה. אני מברכת את הזוכים בפרסים ומאחלת לנו ליהנות מעשייתם התרבותית עוד שנים רבות".

ראש חבר הנאמנים, מוני מושונוב: "בתום ימיי השבעה התקשרה אלי שרת התרבות הגב' לימור לבנת וספרה לי על כוונתה להקצות סכום של כמיליון שקלים, ולהעניקם כפרס לאמנים ותיקים מתחומיי האמנות השונים על שמו של אריק איינשטיין. לאחר שבקשתי את הסכמת המשפחה, מיניתי את חבר הנאמנים שתפקידו לבחור את הרכב ועדות השיפוט, לכל  קטגוריה, המונות שלושה אנשים כל אחת. התהליך היה ארוך אך יעיל. מעולם לא התנסיתי בתפקיד ניהולי שכזה. אני שמח על הבחירות. כמובן שאם היה כסף נוסף הייתה אפשרות לבחור מספר רב של אמנים ראויים. נתנחם בזה שגם בשנה הבאה נוכל להעניק את הפרס ונהפוך אותו למסורת."

 

שרת התרבות לימור לבנת-1
"לומר להם תודה". שרת התרבות, לימור לבנת

שרת התרבות, לימור לבנת, הודיעה עם מותו של אריק איינשטיין ז"ל על יוזמתה להעניק פרס הוקרה לאמנים ותיקים ע"ש איינשטיין ז"ל. הפרס יוענק מדי שנה ל-21 אמנים ותיקים ומוערכים, אשר הטביעו את חותמם, סייעו ותרמו להתפתחות התרבות הישראלית לדורותיה. שווי הפרסים שיוענקו לזוכים הינו בסך של 1.05 מיליון שקלים המתחלקים בין 7 תחומי יצירה: זמר עברי, מוסיקה אמנותית, מחול, אמנות פלסטית, תיאטרון, קולנוע וספרות. בראש חבר הנאמנים של הפרס, אשר בחר את ועדות השיפוט בכל תחום, עמד מוני מושונוב והיו חברים בו גם  גילה אלמגור, שלמה וישינסקי, נועם סמל וגל קנטי. ועדת שיפוט בכל קטגוריה בחרה 3 זוכים בכל תחום יצירה בהתאם לאמות מידה של איכות ומצוינות אמנותית, חשיבות התרומה שהשיאה פעילותו האמנותית של המועמד לתרבות בישראל, אורך תקופת העשייה של המועמד ומידת הגיוון האמנותי שבעשיית האמן.

 

רשימת הזוכים

בקטגוריית הזמר עברי: נעמי פולני, יורם טהר-לב וישראל יצחקי.
בקטגוריית התיאטרון: שלמה בר-שביט, דינה דורון ויוסף כרמון.
בקטגוריית הקולנוע: דוד גורפינקל, דן וולמן ויעקב (ינקול) גולווסר.
בקטגורית המוסיקה אמנותית: שמעון כהן, פרופ' תמיר אלכסנדר ופרופ' אבנר בירון.
בקטגוריית המחול: אשרה אלקיים – רונן, נירה פז וסילביה דוראן.
בקטגוריית האמנות פלסטית: פסח סלבוסקי, תמרה ריקמן ויהודית לוין.
בקטגוריית הספרות: אמנון שמוש, יהודית רותם ונירה הראל.

 

 

פורסם בקטגוריה כללי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות פייסבוק