היבריס. אפי אליסי עורך Efifo, פותח פה על התעשייה

|
שמלת כלה של גליה להב. צילום: יחצ -1

Effie Elisie – אפי אליסי / Efifo @efifofashion#
www.fashionisrael.co.il  I  [email protected]

 

אבא זכרונו לברכה היה אדם פשוט. איש עמל כפיים. בימים שלא היה מאושפז, היה עובד במרפסת הקטנה של המטבח (בדיוק המקום בו אני כותב שורות אלה. בין המקרר למייבש הכביסה) בבית שבנה. היו לו ימים קשים. היה מלטש יהלומים כל חייו. כילד, לעתים הייתי צופה בו לוטש יהלומים בשעות הקטנות של הלילה כשפרוסות תפוחי אדמה דקות עוטפות את המצח, קשורות במטפחת של אמא. (פעם חשבו שזה מרפא לכאבי ראש). היו לו מיגרנות נוראיות. הוא היה אז בן 40. אצלי התפרצה בדיוק באותו גיל מחלת מיגרנה נוראית בשם ״כאב ראש מקבצי״. אבא היה איש צנוע אך בעיקר היה תמים. על המצבה שלו רשום איש תם. מעולם לא רב עם איש. לא ביקש להיות עשיר. עבד קשה לפרנס את משפחתנו בת 11 הנפשות.

 

שמלת כלה של גליה להב. הפקה: אפי אליסי, צילום: אלעד אדמוני. דוגמנית: נעמי אליאב לitm, יובל ביטון לאלינור שחר. איפור ועיצוב שיער: שרון פור-1
שמלת כלה של גליה להב. הפקה: אפי אליסי, צילום: אלעד אדמוני. דוגמנית: נעמי אליאב לitm, יובל ביטון ל׳אלינור שחר׳. איפור ועיצוב שיער: שרון פור

 

היום, מהמקום בו אני נמצא. אני מוצא עצמי מתגעגע אליו בעיקר אל הצניעות הזו שהייתה בו. הוא אהב את הבריות. אולי יותר מדי. אם היה אדם מקלל אותו, אבא היה מוריד את ראשו והולך. אני לא כזה. תודה לאל. אני צנוע, אבל לא אתן לאיש לדרוך עליי. הם הגיעו לארץ וחיו במעברה בקריית שמונה. עד היום אמא מתגעגעת לשם. לעצים ולחיות. לביצים, לגפן ולתרנגולות. מהמעברה עשו טעות ובמקום לבחור לגור בסביון בחרו בשכונת עזרא בדרום תל אביב. זה היה אותו שווה ערך כספי בימים של אז. ואולי הם לא טעו. אולי טוב שהם חיו עם אנשים טובים כמוהם, בשכונה הקטנה הזו סמוך שכונת התקווה שאיש כמעט אינו מכיר.

 

שון ברייטנר לסוכנות בריק. צילום: דודי חסון -1
שון ברייטנר לסוכנות בריק. צילום: דודי חסון

 

אני זוכר את הימים הראשונים של Efifo. לא ידעתי מה אני רוצה להיות עד שמצאתי מקומי. Efifo הינו אתר אופנה ישראלי המשמש במה איכותית לדור החדש של האופנה בישראל, סטודנטים ובוגרי אקדמיות לאופנה ובתי ספר לצילום אופנה. Efifo אתר אופנה שיקי, רענן, בועט, מפתיע ופורץ גבולות ששם לו למטרה לקדם ולפתח כישרונות צעירים, נועזים, בועטים ותוססים מתחומי האופנה והצילום בישראל. האתר הוקם מתוך צורך עמוק ואמיתי של דור חדש בתעשיית האופנה והצילום, המבקש במה להשמיע מעליה את קולו הרם, הברור והמחדש.

 

חליפה של מעוז דהאן. הפקה: אפי אליסי, צילום: אלעד אדמוני. דוגמן: יובל ביטון לאלינור שחר. איפור ועיצוב שיער: שרון פור-1
חליפה של מעוז דהאן. הפקה: אפי אליסי, צילום: אלעד אדמוני. דוגמן: יובל ביטון ל׳אלינור שחר׳. עיצוב שיער: שרון פור

 

אני כזה שמתחילת דרכי החלטתי להיות אתר שמחבק ומפרגן. היו שלא ראו זאת בעין יפה ואמרו: ״אתה חייב להיות  ביקורתי״. לא רציתי. ישנם מספיק אתרים בישראל עם לשון חדה ומורעלת. כדאי שיהיה אחד שלא מלקק לאף אחד, ובו בעת אינו מקיא על בני אדם מרוע סתמי. אני לא בן אדם כזה, לא רוצה להיות כזה, ולא אהיה כזה. תמיד היו אנשים שידעו מה הכי טוב עבור Efifo. אנו מקשיבים, מפנימים, למדים מכל אחד. לעיתים מקבלים, לעתים לא.
Efifo הינו אתר אופנה חברתי עם אג׳נדות לטובת הקהילה והחברה בישראל. אין מאחורנו משקיעים/מימון, אנו לא מסחריים ולא חייבים דין וחשבון לאיש. Efifo אתר האופנה החופשי בישראל! למדתי מאבא שהכי טוב זה לעבוד. קשה. ואני עובד. לא נושם. נהנה מכל רגע.

 

עוד מעט נדבר על גליה להב, מעצבת העל (‏1,296,641‏ עוקבים בפייסבוק ומעל מיליון וחצי עוקבים באינסטוש: galialahav) הבינלאומית שלשמה התכנסנו כאן. עוד קודם לכן  נדבר על דברים טובים, כייפים וגם כאלה פלצניים שנודף מהם יהירות וגאווה. אני זוכר אדם שכתבתי עליו מבלי להזכיר את שמו ״כמו בכל מקום ישנם אנשים קטנים שלא אוהבים שיש לידם אנשים גדולים, ועושים רעשי רקע מיותרים רק כדי שיידעו שהם קיימים״. הטיפש הזה הבין שמדובר בו. שוב, שמו לא הוזכר! כנראה שאנשים קטנים הם גם בעלי מוח קטן. הוא העלה את זה לרשת כדי לתקוף אותי. האם לא חשבת לרגע האם זה נכון? הרי לא כתבתי את שמך, איך ידעת שמדובר בך? האם אתה אכן איש קטן? ואם כן, למה לפרסם זאת?! כדי לומר לכולם זיהיתי את עצמי כאיש קטן?

 

עם הרגליים על הקרקע. מעוז דהאן. צילום: יח״צ
עם הרגליים על הקרקע. מעוז דהאן. צילום: יח״צ

 

לעתים אני יוצא לשטח ביוזמתי. לרוב אני מוזמן לתצוגות והשקות. אני אוהב את ׳Efifo בשטח׳. להיכנס לסטודיו של מעצבים. להריח. לממש את הבד. להתלהב מהמעצב ומהאדם. אני עושה זאת גם עם מעצבי אופנה וגם עם צלמים. Efifo הוא חיבור של הדברים שאני הכי מחובר ואוהב: כתיבה, צילום, אמנות ואופנה. היום אני מספר דרך אופנה סיפורים מהחיים וזה מרתק אותי. אני מאוד אוהב אנשים. אני איש של אנשים.

 

אני זוכר מפגשים מרתקים ומרגשים עם אישים ומעצבים מתעשיית האופנה והאמנות ביניהם: אריאל טולדנו, יוסי קצב, מעוז דהאן, מוטי רייף, גלית גוטמן ואחרים. פגישות שהולידו ראיונות מרגשים. אני סקרן, אוהב לשאול. להיכנס לבטן של המרואיין ולכתוב מהבטן שלי. אני זוכר שהזדמנתי לביתו של מעצב האופנה (מעצב בחסד) אלירן נרגסי. כשהתחלתי להקליט את השיחה הוא אמר שהוא לא רוצה להתראיין. זה היה רגע לפני שכתבי האופנה של הביצה התל אביבית הכתירו אותו כדבר הגדול הבא. גם אני חשבתי וחושב שהוא עילוי. הוא מעולם לא הסכים לשתף פעולה עם Efifo. גם את הראיון שרציתי לקיים הוא ביקש שאנצור בזיכרון ולא אפרסם. Efifo אולי לא Vogue. אבל בטח לא מקומון רכילות צהוב. אנו שומרים על איכות ומי שחושב שהוא מעל זה, שיצליח בחיים. זה נכון גם לגבי הד מיינר והאחים מוסלין שקמים כל בוקר ואומרים לעצמם: ״היי, יד אלוהים נגעה בי. אני גאון״.

 

אאוטפיט של יוסי קצב. הפקה: אפי אליסי, צילום: אלעד אדמוני. דוגמן: יובל ביטון לאלינור שחר. איפור ועיצוב שיער: שרון פור
אאוטפיט של יוסי קצב. הפקה: אפי אליסי, צילום: אלעד אדמוני. דוגמן: יובל ביטון ל׳אלינור שחר׳. עיצוב שיער: שרון פור

 

במהלך שנותיו הקצרות ש-Efifo קיים (תינוק בן שלוש שעושה קולות של איש) נעשו אליי מספר פניות מסוכנויות דוגמנות שאעשה עליהן כתבות פריצה. עשיתי את זה עם רונן אור צרפתי, עשיתי את זה עם itm, עשיתי את זה בלעדי וראשוני כשבטי רוקאווי פתחה מחדש את New image. היחסים בין אתר אופנה למשרדי יח״צ אופנה ולסוכנויות דוגמנות הן סוג של אחד מאכיל את השני. כמו צלחת ענקית של משפחה בדואית עמוסה וכל אחד ממלא את ידו ומאכיל את עצמו. אצלנו בתעשייה, שיש בה הטובים והרעים. אלו המתרחקים ממנה כמו מזוהר שורף, ואלו המִתְחַכְּכִים בביצה ובאבק הכובכים, כולנו אוכלים מאותה צלחת. זוהי הבועה של תעשיית האופנה הישראלית וצריך להתייחס אליה כאל כזו. לדעת היכן אתה נמצא מול מי אתה עומד. לא לבעלי ביצים קטנות ולב חלש.

 

נזכר בימים הראשונים של Efifo, כשחשבתי על אתר אופנה לגברים וצילמתי הרבה הפקות בנים – מאז הפכתי סטרייט. לא, אני דו! (קוטבי) – פנה אליי בפייסבוק בחור בשם בובי גלעד. שביקש שאכתוב על סוכנות הדוגמנות שפתח ״בריק״ לבנים בלבד (יש לו בנים מאוד איכותיים, עין טובה שבוחרת נכון) הרומן היה פורה. שיתפנו פעולה ועזרנו זה לזה. אחד הג׳ינג׳ים שלו עשה משהו באיטליה (תירגעו, לא מדובר בהצלחה של סופיה מצ׳טנר של דיור) שעשה קצת באזז. ׳בריק׳ הרגיש כמו נסא״ה – סוכנות החלל הבינלאומית. כשביקשתי דוגמן להפקה, כתב לי אותו גלעד: ״אין לי בנים בשבילך״.

 

אני לא חף מטעויות. אם לא מנסים לא טועים ולא מצליחים. מוטי רייף אמר לי בראיון שקיימתי איתו משפט קצר שיש בו הכל: ״תעשו יותר, תדברו פחות״. זה כל כך נכון. תהילה לא מגיעה בצילום אחד או איזכור בעיתון שאיש לא מכיר באיטליה. עבודה קשה מתחילה בתחתית, בדומה לדרך בה הלכו קצב, דהאן וטולדנו שעובדים בלי לנוח, מנצלים את הכישרון שלהם, ומנסים לחיות בלי להיות פלצנים. מנפיחה לא מקיימים חיי משפחה. מעבודה קשה כן.
בעונת החתונות 2016 ביקשתי לעשות הפקת חתן כלה שכמוה לא נעשתה בישראל. בלי נווה צדק, יפו העתיקה, חומות העיר ועכו, סוסים, חופים, סלעים, ים, שקיעה. ועוד ועוד. רציתי עולם אחר.חדש, שונה ומוזר. Efifo.

 

קטן עליו. אלירן נרגסי צילמים מהפייסבוק ויח״צ
קטן עליו. אלירן נרגסי צילמים מהפייסבוק ויח״צ

התרוצצתי עם הדוגמנית המדהימה נעמי אליאב מסוכנות הבוטיק itm של עמרי יערי המקסים ברחבי ישראל. לקחתי אותה איתי למעצבות העל הבינלאומיות, ענבל דרור (העולם הגדול ברחוב הירקון, תלאביב), אלון ליבנה (אגדה בצעירותו מנווה צדק הקסומה), ברטה (אימפריה בינלאומית שבסיסה, באשדוד) וגליה להב (הוט קוטור בלב רחוב הרצל בתל אביב). בחרתי את השמלות. מדדנו והמשכנו לליז מרטינז המדהימה מרמלה וללימור בן יוסף המוכשרת טילים מהוד השרון, עליה אומרת ליאת אשורי שהיא הדבר הגדול הבא. את היום התחלנו כשאספתי את נעמי מהבסיס בו שירתה בסוף העולם. סיימנו עם פלאפל ושווארמה והחזרתי אותה לביתה בחצות. גם סוג של סוף העולם שמאלה ימינה ואין לאן לחזור. את היום שאחרי עשיתי עם יובל ביטון יפה התואר של ׳אלינור שחר׳. הלכנו לבאמוס בכיכר המדינה, לפולגת בגן העיר משם למעוז דהאן, יוסי קצב ודורון אשכנזי. את השמלה מענבל דרור הייתי חייב לאסוף בבוקר יום הצילום וכששבתי לסט, ביקשתי לראות מה הצלם צילם כשנעדרתי. זה לא היה זה. הזעקתי צלם חדש. במקום בשעה 09.00, התחלנו לצלם את כל ההפקה מחדש בשעה 14.00. ההפקה קיבלה ביקורות מצויינות. אלעד אדמוני, הצלם המוכשר עשה עבודה מדהימה ולא צפויה, נועזת וחדשנית, כמו שדמיינתי ויותר מכך. הוא קיבל בעקבות ההפקה חוזה עבודה. תשאלו אותו.

גליה להב (ראו הפקה מדהימה עשינו עם גליה להב, אריאל טולדנו יוסף עם אופנה הישראלי משבוע האופנה תל אביב). שרפה את שבוע האופנה האחרון. היא מעצבת דגולה. היא קיבלה אותי ואת הדוגמנית בחום רב ויחד בחרנו את השמלה הנכונה. בלי פוזה, בלי ׳אני מעצבת על בינלאומית מצליחה׳, בלי ׳נפיחה פלצנית׳ ו׳יש לי טיסה לחלל׳. בן אדם. הבגדים שלה הם לא מהסוג שצריך לכתוב עליהם. פשוט להביט ולהתמוטט. היא עושה דברים מופלאים. הבדים מקבלים אצלה חיים שמשמחים נשים רבות ברחבי העולם.
זה בסדר להצליח, זה בסדר לומר: ׳ניצחתי׳, זה בסדר לצעוק: ׳אני מוכשר׳, זה בסדר ׳לעוף על עצמך׳. אבל באמשלכ׳ם, תישארו בני אדם. כמו כולנו. כדור הארץ עגול ובסוף פוגשים את החיים מהעבר אל ההווה. אל תתנו לאגו להוליך אתכם.

אפי אליסי

 

גליה להב קולקציית קוטור כלות 2017-18

בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -932
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ

בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -90
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -65
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -366
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ

בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -1111
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -31
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ

בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -28
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -336
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -33
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ

בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -15
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -12
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ

בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -11
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -7
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -6
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -5
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ

בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -4
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -3
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -2
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
בצילום: שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ -1
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ

שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ
שמלת כלה של גליה להב. 2017-18. צילום: יח״צ

 

Efifo
מגזין אופנה ישראלי, חברתי

 

פורסם בקטגוריה מגזין אופנה