חוק הפונדקאות, נישואים חד מיניים. הלהט״ב 2019: ״שיוויון זכויות מלא״. פרויקט מיוחד

|
אוראל מלול, שיר ומלי אלקיים, ישראל קלר, ערן אלגרבלי, ערן ויצמן, צילום מני פל - 2

לנו חברי קהילת הלהט״ב יש בעיקר חובות. את הזכויות מדינת ישראל ונבחרי הציבור מונעים מאיתנו. פרויקט כועס לטובת הקהילה הגאה בישראל עם אוראל מלול, שיר ומלי אלקיים, ישראל קלר, ערן אלגרבלי, מאיר אזולאי וערן ויצמן

 

אוראל מלול, שיר ומלי אלקיים, ישראל קלר, ערן אלגרבלי, מאיר אזולאי, ערן ויצמן, צילום מני פל - 3
מימין: ישראל קלר, ערן ויצמן, אוראל מלול, ערן אלגרבלי, מלי ושיר אלקיים. צילום: מני פל

 

מאת אפי אליסי I צילומים מני פל

עוד רגע בחירות. הגנרלים שובניסטים, השמאלנים שלא משפיעים, המתונים שבורחים מהצבעות, הימנים מקצינים וחרדים שהיו רוצים עולם בו לא נהיה. שבעים שנים של דמוקרטיה ואוכלוסיה שלמה שמשרתת בצבא, משלמת מסים, אזרחים שהמדיניות הבזויה לאורך השנים הפכה אותנו לאזרחים נחותים. אזרחים סוג ב׳ קראנו לעצמנו ברעש הגדול שהיה ונמוג מהר. מהר מדי. ישראל לא בנויה למהפכות. את שנת 2011 נזכור בשל הצדק החברתי. לא נותר דבר מהפגנת המיליון. במדינות זרות מהפכות מצליחות. כאן לא. אולי זה המצב הבטחוני שדורס כל פעם מחדש את הזעקות החברתיות ומשתיק אותן. הומואים, לסביות, טראנג׳נדרים/יות מקבלים במה בתקשורת. אנשים כמו הראל סקעת, יהודה פוליקר, אסי עזר, אורנה בנאי, עברי לידר אהובים ומצליחים. זו המדינה שלא מסכימה שנהיה שווי זכויות. אלו נבחרי העם שמונעים מאיתנו חירות בסיסיות של נישואים והורות. אנחנו הטובים, הם לא. את קהילת הלהט״ב מייצגים לאורך השנים אותם אנשים שנדמה כי הסמיכו עצמם לדבר בשם כולנו. החלטנו להביא את הקולות האמיתיים. האנשים האותנטיים שקולם לא נשמע עד כה. אוראל מלול – טרנסגנדרית: ״לכל אדם יש זכות לבחור להיות הורה״. שיר ומלי אלקיים זוג לסביות: ״נמאס מהאפלייה הזו ונמאס מכל הדעות החשוכות של אנשי ציבור במדינה שמחליטים ומובילים גם ציבור שלם בדעה שאנחנו, כזוגות חד מיניים, לא ראויים להיות הורים״. קולות ההומואים ונשיקת מחאה – ערן אלגרבלי: ״הדבר הכי מעצבן שאני לא יכול להתחתן אם אני רוצה״. ישראל קלר: ״זה אבסורד שהמדינה שלנו מצהירה שהיא מקום טוב לקהילה ובפועל היא נגד״. ערן ויצמן ומאיר אזולאי מצפים לילד ומתנשקים בלהט במקום ציבורי. זו האמירה שלהם. והאמירה שלנו: מדינת ישראל תתביישי!

 

אוראל מולול, שיר ומלי אלקיים, ישראל קלר, ערן אלגרבלי, מאיר אזולאי, ערן ויצמן, צילום מני פל - 1
אוראל מלול, שיר ומלי אלקיים, ישראל קלר, ערן אלגרבלי, ערן ויצמן. צילום: מני פל

 

אוראל מלול – טרנסג׳נדרית

אוראל מלול. קוסמטיקאית במקצוע, גרה ועובדת ברמת אביב.
חוק הפונדקאות: ״לכל אדם יש זכות לבחור להיות הורה. הורות נושא רגיש וקשה מאוד המצריך אחריות ודאגה מירבית על מנת להתקייים. ברגע שאדם ולא משנה מי או מה הוא בחברה, מחליט להיות הורה, אין לאף אדם אחר לשלול זאת ממנו על רקע כלשהו״.
גבר ואישה מתנשקים בלהט על ספסל במרכז הומה אדם: ״כשאני רואה גבר ואישה מתנשקים ברחוב בלהט זה נראה לי רגיל ושגרתי ביותר. בדיוק כמו זוג הומואים או זוג לסביות. רגיל״.

אוראל מלול. צילום: מני פל
אוראל מלול. צילום: מני פל

 

ערן אלגרבלי – הומו

ערן אלגרבלי בן 31. רווק. בעל תואר בחינוך, עובד בחברת לאזרחות פורטוגלית.
חוק הפונדקאות: נ״ראה כה רחוק מהמציאות שלנו, אומנם זה מגיע לכל בן אנוש אבל כנראה שאם אתה שונה ממישהו אתה לא בן אנוש. כי לא ׳הלכת׳ בדרך ׳הישר׳ הסטרייטי. חוק הפונדקאות יכול לאפשר לא רק לקהילה הלהט״בית ילדים אלא לכל מי שהוא לבד, ולא מצא זוגיות ורוצה בכל זאת שיהיה לו המשך לדור שלו. החוק הזה יכול לעזור לכל מי שרק ירצה ויכול להביא ילד לעולם. אם אני יכול להוציא תואר בחינוך וללמד את הילדים של רוב ההורים אז מה הסיבה שאני לא יכול להביא ילדים. סטרייט אונס, ומכה את הילדים שלו ועדיין מותר להם להביא ילדים. אני, בגלל שאני אוהב משהו שלא נראה נורמטיבי, לא יכול להביא ילד לכולם בצורה שאני רוצה כמו שכל סטרייט יכול לעשות.
נישואים של זוגות חד מיניים: ״אהבה היא אהבה ולא משנה אם אתה גבר וגבר או אישה עם אישה. זאת היכולת שלנו לשנות, להיות מאושרים וגם להרגיש במסגרת זוגית שלמה. כמו כל סטרייט שמתחתן עם אישה. לכל אחד מגיע שתהיה משפחה. הדבר הכי מעצבן שאני לא יכול להתחתן אם אני רוצה״.
גבר ואישה מתנשקים בלהט על ספסל במרכז הומה אדם: ״זה נחמד תמיד לראות אהבה. שניים שמאוד אוהבים אחד את השנייה. נשיקה היא דבר שמחבר בין אחד לשני. כמובן שאם זה בגבול הטעם הטוב״.

ערן אלגרבלי, צילום: מני פל
ערן אלגרבלי. צילום: מני פל

 

 

שיר ומלי אלקיים – זוג לסביות 

שיר בת 31. מתגוררת בבאר שבע שוטרת במשטרת ישראל. מלי בת 28. עובדת בשיווק דיגיטלי מהבית, במקור מחצור הגלילית ובשלוש השנים האחרונות גרה בבאר שבע.
הזוגיות שלנו: ״הכרנו דרך חברות משותפות כשכולנו נפגשנו במקרה במצעד הגאווה בתל אביב לפני 3 שנים. אחרי המצעד מלי שלחה לי הודעה לפייסבוק, כדי לתייג אותי בתמונות ומשם התחילה חברות נפלאה שהתגלגלה לסיפור אהבה. עברנו לגור ביחד בבאר שבע, הייתה הצעת נישואים, ביולי האחרון עשינו טקס ׳נישואים׳ ב׳משפחה חדשה׳ שהוציאה לנו תעודת זוגיות מטעמם וזה בעצם נותן לנו הכרה בביטוח לאומי כהגדרה של ׳ידועות בציבור׳. לפני כחודש וחצי עשינו מסיבת חתונה מטורפת עם המשפחה הקרובה והחברים. כרגע אנחנו נמצאות בתהליך מייגע, ארוך וכמובן יקר בדרכנו להקים תא משפחתי משלנו ונתקלות בהמון קושי מול הבירוקרטיה במדינה. מה שבטוח אנחנו ביחד ננצח הכל״.
״במסיבת החתונה שלנו, חיתנה אותנו חברה טובה וכל האנשים שהגיעו התרגשו מאוד. קיבלנו תגובות מדהימות. חלק מהאורחים לראשונה בחתונה מהסוג הזה ולא ידעו איך זה יתנהל.
כולם רגילים למה שהחברה מכתיבה, רבנות, רב כתובה ולא העלו בדעתם מה כבר יכול להיות אצלנו ואז הכירו קהילה שמחה ומחבקת ואהבה לא מוסברת שעפה באוויר. אירועים מהסוג הזה מעלים את המודעות לחתונות בקהילה ושמחנו ממש לעשות את זה ולגלות שאנשים שינו את דעתם והבינו שהשד לא כזה נורא״.

שיר ומלי אלקיים, צילום מני פל
שיר ומלי אלקיים. צילום: מני פל

חוק הפונדקאות: ״החוק מפלה ולא שיוויוני מבסיסו. המדינה העניקה בחסות החוק רק לזוגות סטרייטים את הזכות להיות הורים דרך אם פונדקאית. בעוד שאנחנו, זוגות חד מיניים צריכים להילחם על הזכות הבסיסית ולשלם הון תועפות במדינות זרות בדרך להגשמת החלום להיות הורים. הקהילה נאבקת המון זמן בחוק הזה בניסיון לתקן את החוק, נמאס מהאפלייה הזו ונמאס מכל הדעות החשוכות של אנשי ציבור במדינה שמחליטים ומובילים גם ציבור שלם בדעה שאנחנו, כזוגות חד מיניים, לא ראויים להיות הורים. במציאות של היום יש כלכך הרבה מקרי התעללות בילדים, הורים שעושים מעשים מזעזעים לילדהם, רוצחים, אונסים – מישהו יכול להגיד. כן מגיע להם להיות הורים ?! הם סטרייטים אז זה בסדר?! הם ולא אנחנו?! זה מכעיס כל פעם מחדש.
דווקא הקהילה שלנו שכל כך נלחמת, נאבקת ועושה זאת למרות כל הקשיים שיש במדינה, דווקא הם יהיו ההורים הכי טובים שיש. הלוואי שכבר יבינו שלכל אדם יש זכות בסיסית להקים משפחה והמשכיות בעולם הזה.
הלוואי והחוק הזה ישתנה ויאפשר לקהילה להגשים את עצמה פה במדינה, מדינה שאנחנו חיים בה ונותנים למענה כלכך הרבה ורק מקבלים סטירות לחי בכל פעם מחדש״.

שיר אלקיים, צילום מני פל
שיר אלקיים. צילום: מני פל

מלי אלקיים, צילום מני פל
מלי אלקיים. צילום: מני פל

נישואים של זוגות חד מיניים: ״שוב מצב שבו זוגות בני אותו מין צריכים להילחם על זכותם הבסיסית להינשא. פה נכנס עניין הדת והרבנות. לדעתי (שיר) לעולם המדינה לא תאשר נישואים חד מיניים וזאת בגלל הכפייה הדתית שמאוד מורגשת. הדת שולטת במדינה ותמיד מונעת מחוקים מסויימים לעלות על סדר היום ולא בהכרח רק על נושאים הקשורים ללהט״בים. זה חייב להיפסק. אני לא אופטימית לגבי זה.
אנחנו נחשבות ל׳ידועות בציבור׳, אבל בתעודות הזהות שלנו עדיין כל אחת מאיתנו רשומב כרווקה. העניין הזה ישתנה רק כאשר נתחתן בחו”ל, במדינה שכן מקבלת ומאפשרת נישואים חד מיניים. ושוב אם אנחנו רוצות ׳להיחשב׳ כזוג נשוי אנחנו צריכות להוציא אלפי שקלים גם בנושא הזה. הקהילה מורכבת מאנשים מדהימים שחיים כמו כל אדם נורמלי, אנשים שממלאים את כל החובות שלהם במדינה, משרתים בצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים אבל כשזה מגיע לזכויות בסיסיות, פה ההפליה כבר מאוד ברורה ופוגעת״.
גבר ואישה מתנשקים בלהט על ספסל במרכז הומה אדם: ״האמת, אנחנו לא מאלה שנתנשק בלהט במקום ציבורי, האהבה שלנו היא לגמרי שלנו ואנחנו לא מרגישות צורך בלהפגין אותה בלהט בחוץ. זה לא משנה אם זה סטרייטים או זוג חד מיני. אבל אנחנו בטוחות שמבחינת הסביבה זה יגרור תגובות שונות אם על הספסל יתנשקו זוג חד מיני או זוג סטרייטי.

 

מאיר אזולאי וערן ויצמן. צילום: מני פל
מאיר אזולאי וערן ויצמן. צילום: מני פל

ערן ויצמן, מאיר אזולאי - 1
ערן ויצמן ומאיר אזולאי. צילום: מני פל

ערן וייצמן ומאיר אזולאי – זוג הומואים

ערן ויצמן ומאיר אזולאי בני 37  בזוגיות בת שלוש שנים. הם מתכננים לתחתן בקיץ הקרוב. ערן מעצב שיער. בעלים של מספרה משגשגת בנס ציונה. מאיר בן זוגו עובד בנמל אשדוד בעמילות מכס. לערן 5 ילדים מנישואיו הקודמים. מאיר מצפה לילד ראשון אותו יגדלו השניים.

ערן ויצמן, צילום מני פל
ערן ויצמן. צילום: מני פל
מאיר אזולאי. צילום: מני פל
מאיר אזולאי. צילום: מני פל

 

ישראל קלר – הומו

ישראל קלר בן 30. גר במבשרת ציון. מאפר כ-12 שנים וקוסמטיקאי. ״לאחרונה הפכתי עצמאי. זה לא קל בכלל במיוחד בהתחשב בזה שאני גבר בתחום של נשים״.
נישואים של זוגות חד מיניים:  ״הייתי שמח לראות במדינת ישראל שנישואים חד מיניים יהיו מוכרים כמו כל נישואים אחרים. זה אבסורד שהמדינה שלנו מצהירה שהיא מקום טוב לקהילה ובפועל היא נגד. זה מקומם ואף מתריס. אין סיבה שהמדינה המודרנית תתנהל בצורה פרימיטיבית, בעיקר בחשיבה של המנהיגים שלנו״.
חוק הפונדקאות: ״לא לכל אחד יש את המיליונים להשקיע כדי להביא ילד מחו״ל. למה למנוע מזוג להקים משפחה אוהבת בראיה ומתפקדת. רק בגלל שמדובר בזוג גברים או נשים?״
גבר ואישה מתנשקים בלהט על ספסל במרכז הומה אדם:  ״זה מעצבן אותי. כי אני ובן הזוג שלי אני לא יכולים לעשות כן רק כי מישהו יזרוק הערה וזה במקרה הטוב. אפילו ללכת יד ביד גורם לאנשים לנעוץ מבטים ולהתחיל ללעוג מה שאבסורד בכל העניין זה שכולם ׳אוהבים גייז או לסביות׳ אך להפוך אותנו שווים לא יקרה. כי אז נהיה שווים לכולם ולא יהיה מקובל ללעוג לנעוץ מבטים ואף להגיע למקרים של אלימות קשה. המדינה הזו חייבת להתעורר על עצמה. לא רק המנהיגים, גם הציבור הרחב כי אנחנו נמצאים בכל מקום ומגיע לנו להיות שווים כמו כולם ללכת יד ביד ברחובות להתנשק עם בן/בת הזוג שלנו כמו כל זוג אחר ולהקים משפחה. זוהי זכות אנושית בסיסית״.

ישראל קלר. צילום מני פל

 

צילום: מני פל, איפור: ישראל קלר, אורנה רימוק, עיצוב שיער: ציונה טגייה, אלעד עוזיאל

 

ארטדירקטור הפקות אופנה – אלכס פרגמנט
האינסטגרם של אלכס פרגמנט: pergament
המייל של אלכס פרגמנט: [email protected]

 

מגזין אופנה של ישראל
מייסד ועורך אחראי: אפי אליסי
אינסטגרם: fashionisraelmagazine
קבוצת האופנה והביוטי שלנו פתוחה לכולם: מגזין אופנה של ישראל

 

פורסם בקטגוריה מגזין אופנה

תגובה אחת על ”חוק הפונדקאות, נישואים חד מיניים. הלהט״ב 2019: ״שיוויון זכויות מלא״. פרויקט מיוחד

  1. מכבד את המאמץ, אבל נראה שהקהילה התמכרה לקורבנות. כולם יודעים שזה המצב וזה עצוב אבל במה הפרוייקט הזה ישנה משהו.
    עצוב לי שאפס מאמץ מהקהילה הושקע ומושקע בתקווה היחידה שלא חוזרת על אינספור טעויות העבר בהקמת מפלגה גאה.
    שוב ושוב אנו בוכים על מר גורלנו ומפקירים אותו בידיהן הדמגוגיות של אותן מפלגות שהביאנו עד הלום למצב הביש הזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *