כמו כפפה ליד: הכפפות במנהרת הזמן

|
כפפות_לובשת_וינטג'_קיבוץ_גבעת_ברנ

מעמדה של האישה לפני מאות שנים נמדד על פי הכפפה, סמל סטטוס למעמדה הסוציואקונומי

 

כפפות_וינטג_עור
כפפות וינטג׳ עור. צילום: פינטרסט

 

מאת: מאיה אושרי כהן

 

לפני המאה ה-20, כפפות יכלו לסמל מעמד של אישה או, במקרה של כפפות, להסתיר את מעמדה. ידי אישה עשירה היו חיוורות היו חלקות, דקות, חינניות, לעומת אישה עובדת אשר ידיה כמו של עקרת בית היו עבות, מחוספסות, מצולקות ושזופות. כאשר היא עטתה כפפות, היא יכלה להסתיר את מעמדה, להתלבש היטב ובכך להראות כי חייה טובים יותר.

אופנה_1930_של_נשים
אופנה 1930 של נשים. צילום: פינטרסט

כשהאופנה החלה למזג את המעמדות העליונים והתחתונים יחדיו, זה היה בפרטים הקטנים כמו עיצוב הכפפות, רמז למעמדה של אישה. בנוסף, הצניעות היתה חשובה מאוד בבגדים, כשהכפפות היו דרך נוספת לאשה להישאר מכוסה בזמן שנחשפה בשמלות קצרות, אפילו בערבים, כשהאופנה אפשרה לפלרטט יותר עם עור חשוף.

כפפות_מצמר_1940
כפפות מצמר 1940. צילום: פינטרסט

בתחילת המאה ה-20, כפפות וינטאג’ היו בכל מקום, אורך הכפפה קבע את הבגדים. במהלך היום,  עור, זמש, כותנה שהיו באורך אמצע בשילוב רקמה דקה תפור לתוך החלק העליון של הכפפה, כאשר המהודרות היו עשויות ממשי ובחורף מרופדות בצמר או בפרווה. היו כפפות מיוחדות עבור בגדי החתונה, נהיגה במכוניות, רכיבה על סוסים, או עבודה מלוכלכת אחרת.

אופנת_נשים_בשנות_ה-_20
אופנת נשים בשנות ה-20. צילום: פינטרסט

הצבעים הפופולריים היו חום, שחור, לבן, אדום, אפור, כחול כהה, קרם וירוק. הכפפות היו בגודלן בהתאם להיקף כף ידה, ורוחב הזרוע הותאם בהתאם. עבור נשים עובדות שהיו להן ידיים עבות, אבל זרועות רזות, ההתאמה המבישה של הכפפות היתה סימן למעמד הנמוך שלה. אופנת ארט דקו של שנות ה-20 וה-30 יצרה מגמה של כפפות עם דפוסים גיאומטריים מנוגדים ותפרים, בצעים כמו פסטל וצבעי יהלום היו צבעים מועדפים.

אישה_בשנות_ה-_20
אישה בשנות ה-20. צילום: פינטרסט

הנשים המשיכו ללבוש כפפות ארוכות באמצע המלחמה אך פחות. בקיץ, הכפפות כמעט ולא נלבשו, ואילו בחורף כפפות סרוגות ביד. בהזדמנויות מסוימות בלבוש חצי רשמי (מסיבות תה, ביקור, נסיעה) הצריך נשים ללבוש כפפות בכל עונות השנה, בקיץ רשת פתוחה או כותנה קלה ועור או צמר בחורף.

כפפות_בסגנון_שנות_ה-_20
כפפות בסגנון שנות ה-20. צילום: פינטרסט
כפפות_לובשת_וינטג'_קיבוץ_גבעת_ברנר_צילום_kim_kandler_
וינטג’. קיבוץ גבעת ברנר. צילום: kim kandler

הצבעים היו צריכים להתאים לשמלה עם אביזרים עבור המעמד העליון, או צבע רגיל, ניטרלי עבור המעמד הנמוך. עוד, היו כפפות מעוטרות עם רקמה, בד מנוגד, עיצובים סרוגים, קצוות תחרה, וקצוות בצורת שונים.

 

 

Maya Oshri Cohen, מאיה אושרי כהן

מאיה אושרי כהן – עיתונאית אופנה וביוטי
אינסטגרם: maya_oshri_cohen

 

מיר רום – עורכת ראשית
Fashion Israel – מגזין אופנה של ישראל
מייל: [email protected]
אתר: https://www.fashionisrael.co.il/
אינסטגרם: fashionisrael.mag
הקבוצה שלנו בפייסבוק: Fashion Israel – מגזין אופנה של ישראל
דף עסקי: Fashion Israel

 

פורסם בקטגוריה אופנת נשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *