מינית, מגדרית, אימפוטנציה

|
מקום לאמנות: פגיעות-03

מקום לאמנות: פגיעות / Vulnerability

רחל ארז, שרון ברקת, אורי גרשוני, עודד הירש, שגית זלוף נמיר, ראובן קופרמן, מיכה קירשנר, חנה שביב, שמחה שירמן

אוצר: מיכה קירשנר
פתיחה: יום ה' 9.7.15 בשעה 20:00

מקום לאמנות: פגיעות-05
ללא שם.אורי גרשוני

בגלריה 'מקום לאמנות' בתל אביב, מציגים מרצי ויצו חיפה (רחל ארז, שרון ברקת, אורי גרשוני, עודד הירש, שגית זלוף נמיר, ראובן קופרמן, מיכה קירשנר, חנה שביב, שמחה שירמן) תערוכה שאוצר מיכה קירשנר. התערוכה עוסקת במושג "פגיעות" (Vulnerability) . עמדתם\תובנתם\חרדתם\התרסתם. העבודות המוצגות חודרניות, חושפניות וטורדות מחשבה, ובהקשר ישיר לאותה "פגיעות" מדוברת ושבריריותו של "האחר". המציגים מפנים אלומה בהירה בניסיון להציג או לייצג את התופעה.

מקום לאמנות: פגיעות-08
שרון ברקת.ילדה על ספסל. 60X80.2007

פרופ' מיכה קירשנר, אוצר התערוכה: " מה צורך לו לאדם בשימוש לרעה (abuse) ב"פגיעות"? כי זה "מצב הטבע" (תומס הובס)? ה"פגיעות" היא המשמעות שאדם מייחס להיפגעותו, ברמה פיזית, מינית, מגדרית, פוליטית, שבטית, רגשית או נפשית. הפנמת ה"פגיעות" ופרוקה לרכיביה השונים היא, אולי, המפוח המפזר ערפל  ומאפשר מבט בהיר יותר של "האנושי" וזיהוי יכולתנו לחוש הזדהות ושייכות.  הסובייקט (האדם), מתוך זיהוי פגיעותו (אמתית או מדומה), ממצב ומעצב עצמו כפרסונה (אני אדם ראוי? בעל ערך? פגום מיסודי?). הוא סורק את טבעם של אנשים אחרים בערכים אתיים של רעים, טובים, חומלים ועוינים. דרכם הוא מפנים ומשליך על טבעו של העולם.
ואולי המפתח נמצא בכיסו של הפילוסוף תומס הובס הטוען, בין השאר, שאדם יהיה בטוח רק כאשר ישלוט, באופן בלעדי, על כל בני האדם האחרים (או משאבים חומריים). כלומר, עלינו לחפש את שורש הדחף לפגוע ביצר האדם? בחרדתו מכול "אחר" המערער על התקיימותו "הנורמטיבית"?
מטלטל לחשוב שאנשים נושאים עמם, את חרדת הפגיעות, גם לאחר שמניע הפגיעות פסק וגם לאחר שהפוגעים לא נמצאים עוד בין החיים. הפגיעה מתנייעת אתנו לכל מקום, לכל מצב ובכל הקשר. Emotional vulnerability הוא לעיתים פתיל לאימפוטנציה נפשית מתמשכת. תערוכה זו עוסקת בייצוגים שונים של הפגיעות. כל מציג ודרכו, על הציר שבין פגיעות פרטית ופגיעות אוניברסאלית".

מקום לאמנות: פגיעות-01
ראובן קופרמן. נשיקה. שמן על 80X120 עץ.2008

 

מקום לאמנות: פגיעות-02
שגית-זלוף נמיר. קקון.40X50

 

מקום לאמנות: פגיעות-04
חנה שביב. נפלם. מלחמת וויטנאם, בעקבות ניק אוט.1972-2013 גודל 60X40

 

מקום לאמנות: פגיעות-06
רחל ארז. שרה

 

מקום לאמנות: פגיעות-07
עודד הירש. אבא. גודל 75X60

 

מקום לאמנות: פגיעות-08
שמחה שירמן. אישה ושדה

 

מקום לאמנות בקריית המלאכה
שביל המרץ 6, ת"א. טל: 03-6725124
ב' – ה' 11:00 – 18:00, שישי – שבת 10:30 – 14:00

 

 

 

 

 

פורסם בקטגוריה כללי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובות פייסבוק