פסטיבל קולנוע סולידריות 2017

|
50 שנה לכיבוש, פסטיבל קולנוע אקטביזם וסולידריות 2017, כיבוש התודעה האמריקאית

50 שנה לכיבוש: פסטיבל קולנוע סולידריות 2017. קולנוע אקטיביזם וזכויות אדם – סינמטק תל אביב 4-9.5.2017. את הפסטיבל יפתח סרטם של האחים דארדן “הנערה האלמונית”, שהוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל קאן 2016

פסטיבל קולנוע סולידריות 2017 ייערך (4-9.5.2017) בסינמטק תל אביב בסימן 50 שנה לכיבוש. פסטיבל הקולנוע חרת על דגלו לקדם את השלום וזכויות האדם, להתנגד לכיבוש ולכל צורה של גזענות, אפליה וקיפוח, ולחזק ערכים של דמוקרטיה, שוויון וצדק חברתי. אירועי הפסטיבל, המתקיים בפעם החמישית, מביאים למעלה מ-20 סרטים ישראלים ובינלאומיים, מהם רבים בהקרנות בכורה בישראל, בליווי מופעים חיים, דיונים ותערוכות. הפסטיבל מופק על ידי עמותת סולידריות ומתקיים בשיתוף סינמטק תל אביב, בצלם, נשות מחסום ווטש, גישה, רופאים לזכויות אדם, סיסו, שוברים שתיקה, מזון, פורום דו קיום בנגב, מכון גתה, פסטיבל לסרטי זכויות אדם בציריך, מורשתנו, ארגוני פליטים, ובתמיכת הקרן החדשה לישראל.

 

50 שנה לכיבוש, פסטיבל קולנוע אקטביזם וסולידריות 2017, ״כיבוש התודעה האמריקאית״
״כיבוש התודעה האמריקאית״. צילום: יח״צ

 

עוד בתוכנית הבינלאומית שלושה סרטים של יוצרות ויוצרים פלסטינים על אמנות  והיסטוריה, מוזיקה וכיבוש: “חומר קסום זורם לתוכי” של ג’ומאנה מנאע, “ספיד סיסטרס” של אמבר פארס, ו”יאללה אנדרגראונד” של פאריד אסלאם.
סרטים בינלאומיים נוספים הם “מדבר ריק”, המספר את סיפורו של הכפר אל-עארקיב שנהרס על ידי ממשלות ישראל השונות למעלה מ-90 פעם; “כיבוש התודעה האמריקאית”, המשרטט את האופן שבו פועלת ההסברה הישראלית בעיני התקשורת האמריקאית; “זוהר של התנגדות”, על עהד א-תמימי, הנערה מהכפר נבי סאלח שבגיל 12  הפכה לסמל ולפנים החדשות של ההתנגדות הפלסטינית; “ג’יהאד”, החוקר את הרקע החברתי והתרבותי המניע מוסלמים ומוסלמיות צעירים בבריטניה להצטרף לתנועת דאעש הרצחנית; “בחיפוש אחר מקלט”, המספר על גורלם של פליטים  מבקשי מקלט ליד חופי אוסטרליה; וכן הקרנה חגיגית של העותק הדיגיטלי המשוחזר של “Z”, סרטו עטור הפרסים של קוסטה גבראס.
במסגרת התכנית הישראלית יערוך הפסטיבל מחווה לבמאים ותיקים, הכוללת ארבעה סרטים: ג’אד נאמן – “הסתכלות על עכו”, רם לוי – “מתרסים”, יגאל בורשטיין – “מוחמד יקצור”, ומוטי קירשנבאום – “רימון בעזה”, שעסקו עוד בשנות השישים והשבעים בנושאים של כיבוש, נכבה ויחסי יהודים-ערבים בתוך ישראל.
עוד בתכנית הישראלית: הקרנת בכורה מאוחרת לסרטו הגנוז  של אורי ברבש “במצפון נקי – אלפא כפול”, שעקב בשנת 2003 אחרי חמישה חיילי מילואים סרבני מצפון, טייסים וקצינים; “רשימות זעם” של הקולנוען והאקטיביסט ירון בן חיים, על המחאה החברתית של 2011 והפריווילגיה של המפגינים בת”א לעומת מחאתם של צעירים פלסטינים בצד האחר של החומה; שני פרויקטים של ארגון בצלם – “פרויקט הבקעה” של מתנדבות פלסטיניות המתעדות את חיי היום-יום, ו”עשור לפרויקט חמושים במצלמות”, שהחל בשנת 2007; “אשת השגריר” של דינה צבי ריקליס, על מבקשת מקלט אריתריאית בדרום תל אביב; “ג’נקשן 48” של אודי אלוני על זוג צעירים אוהבים בגטו הפלסטיני בלוד ועוד.

 

50 שנה לכיבוש, פסטיבל קולנוע אקטביזם וסולידריות 2017, ״חומר קסום זורם לתוכי״
״חומר קסום זורם לתוכי״. צילום: יח״צ

 

דני וילנסקי, יוזם הפסטיבל: “בשנתיים האחרונות מתנהל מסע צנזורה וסתימת פיות נמרץ ועקשני. ביקורת הממשלה, דו-קיום, צדק חברתי, סובלנות ושלום הפכו לתכנים מסוכנים. במקומם תממן המדינה ‘תרבות מטעם’ והסברה; לאומנות, מיליטריזם ושנאת האחר. 

זו סכנה לתרבות, סכנה לדמוקרטיה, וסכנה לרוח האדם. אנחנו ב’קולנוע סולידריות’ מאמינים שתרבות ביקורתית היא גורם מרכזי בהתפתחותה של חברה, שהיא אינה רק בידור, אלא חלק מהוויכוח הפוליטי. אנחנו מאמינים שקולנוע, צילום, אמנות ודיון יכולים להשפיע על המציאות ולהוביל לשינוי. אנחנו מאמינים שכאשר המדינה עוינת את הרוח ומדכאת את מחולליה, מצוּוִים אזרחיה לעמוד מולה. אנחנו מאמינים בכוחה של האמנות ככלי מעורר מחשבה ופעולה ליצירת מציאות צודקת יותר ועתיד טוב יותר באזורנו.”

50 שנה לכיבוש, פסטיבל קולנוע אקטביזם וסולידריות 2017, Speed Sisters
Speed Sisters. צילום: יח״צ

אתר הפסטיבל: http://solidarityfest.org/

סרטי הפסטיבל – התכנית הבינלאומית

הנערה האלמונית The Unknown Girl
בימוי: ז’אן-פייר דארדן ולוק דארדן
בלגיה וצרפת 2016
ג’ני, רופאה צעירה ומוכשרת, עובדת ערב אחד עד שעה מאוחרת כאשר מישהו דופק על דלת המרפאה. היא מחליטה לא לפתוח. למחרת המשטרה מוצאת את גופתה של אשה אפריקאית אלמונית וג’ני מבינה שהיא זו שביקשה להכנס למרפאה. היא מתקשה להתמודד עם חלקה באסון ומנסה לגלות מי היתה האשה, מאין באה ומדוע מתה. ז’אן-פייר ולוק דארדן כבר עשו לעצמם שם כאמני הקולנוע הריאליסטי. כעת הם מוסיפים אלמנט של מסתורין ומגישים סרט מאופק, מלא חמלה, בעל מורכבות מוסרית והבנה של המהות האנושית.
בחיפוש אחר מקלט Chasing Asylum
בימוי: אווה אורנר
אוסטרליה 2016
תוצאות מדיניות אוסטרליה כלפי פליטים המגיעים לחופיה: סיפורים אישיים של מבקשי מקלט ואוסטרלים שוברי שתיקה מראים כיצד הפכה אוסטרליה למדינה המעדיפה פתרונות של כליאה על פני זכויות אדם בסיסיות של הפליטים, בתואנת שמירה עליהם. כתב אישום חריף, ותיאור של אחת העוולות הגלובליות הגדולות ביותר במאה ה-21.
ג’יהאד: סיפור של האחרים
בימוי: דיה חאן
בריטניה, נורבגיה 2015
פגישה עם אחד האבות המייסדים של תנועת הג’יהאד הבריטית ופגישות ברחובות בריטניה עם מוסלמים ומוסלמיות צעירים המתמודדים עם אפליה, קיפוח, משבר זהות ודחייה, הן בחברה הבריטית בכללה והן בתוך קהילותיהם, נעים באקלים התרבותי-פוליטי המסוכן שבין רדיקליות אלימה ובין המלחמה בטרור האלימה לא פחות.
זוהר של התנגדות Radiance of Résistance
בימוי: ג’סי רוברטס
פלסטין 2016
בהיותה בת 12 הייתה עהד א-תמימי לסמל ולפנים החדשות של ההתנגדות הפלסטינית, כאשר צולמה, בנובמבר 2012, מניפה אגרוף חשוף מול חייל ישראלי חמוש מכף רגל ועד ראש בהפגנה השבועית בכפר נבי סאלח. מבט אינטימי על ילדות ונעורים בכפר הנאבק בעקשנות, ללא אלימות, על זכויותיו.
ספיד סיסטרס Speed Sisters
בימוי: אמבר פארס
פלסטין, ארה”ב, קטאר, בריטניה, דנמרק, קנדה 2015
ספיד סיסטרס הוא שמו של הצוות הראשון בתולדות ספורט מרוצי המכוניות במזרח התיכון המורכב כולו מנשים. חמש נשים עושות את דרכן, על מסלולים מאולתרים ברחבי הגדה המערבית, אל לב סצנת מרוצי המכוניות הפלסטינית, הנשלטת כולה על ידי גברים. אספקטים פוליטיים, מגדריים ואנושיים משתלבים בסרט בכנות נוגעת ללב.
חומר קסום זורם לתוכי A Magical Substance Flows Into Me
בימוי: ג’ומאנה מנאע
פלסטין, גרמניה, בריטניה 2016
רוברט לחמן, אתנומוזיקולוג יהודי-גרמני, הגיע לירושלים ב-1935 כדי להקים מחלקה ללימודי מוזיקה אוריינטלית באוניברסיטה העברית; ובתכנית הרדיו שלו, “Oriental Music”, אירח הופעות חיות של מוזיקאים מקבוצות אתניות ודתיות שונות. בהשראתו יוצאת מנאע למסע בישראל ובגדה המערבית, מצוידת בהקלטות מתכנית רדיו זו.
יאללה! אנדרגראונד Yallah! Underground
בימוי: פאריד אסלאם
צ’כיה, גרמניה, בריטניה, מצרים, קנדה, ארה”ב 2015
מסע מוזיקלי אל סצנת האנדרגראונד שבין קהיר, בירות, רמאללה, עמאן וחיפה, המביא את סיפורם של כמה מהיוצרים החשובים ביותר במוזיקה הערבית היום. בדומה לצעירים רבים אחרים בני דורם, לקחו אלה חלק פעיל במחאות האביב הערבי, ומצאו את עצמם בסופו של דבר נאבקים בבעיות של העולם הישן והחדש כאחת.
כיבוש התודעה האמריקאית The Occupation of the American Mind
בימוי: לורטה אלפר, ג’רמי ארפ
ארה”ב 2016
ההסברה הישראלית בראי התקשורת האמריקאית, החל בקום המדינה דרך קמפיינים ישראלים משנות ה-80 ועד ימינו: חשיפה, באמצעות ראיונות עם אנשי תקשורת בכירים, איסוף ארכיוני וניתוח נתונים, של המנגנונים שנועדו להשפיע על מוחם, לבם וכיסם של משלמי המסים האמריקאים.

50 שנה לכיבוש, פסטיבל קולנוע אקטביזם וסולידריות 2017, מדבר ריק
״מדבר ריק״. צילום: יח״צ

 

Z
בימוי: קוסטה גבראס
אלג’יר וצרפת 1969
מותחן פוליטי של קוסטה גבראס (“אמן”), שהכה גלים, ובו איב מונטאן הוא Z, מנהיג מפלגת אופוזיציה פציפיסטית במדינה ים-תיכונית טוטליטרית. במהלך פגישה חשאית הוא נדרס על ידי משאית ומת. שופט ממונה לחקור את מותו וחושף ארגון חשאי הנתמך על ידי הממשלה והמשטרה וקשור מאוד לרצח. למרות האיומים והסכנה שמרחפת מעל לראשו, השופט מתעקש להמשיך ולחשוף את הקונספירציה. צולם על ידי צלמו הקבוע של גודאר – ראול קוטאר.
מדבר ריק Empty Desert
בימוי: סילביה בואריני, לינדה פגנלי
איטליה, בריטניה 2016
מאבקם הסיזיפי להכרה של תושבי הכפר הבדואי אל-עראקיב בנגב, שנהרס על ידי ממשלות ישראל השונות כבר למעלה מ-90 פעם מאז שנת 2010. סיפורו של הכפר כריטואל של בנאליות ברוטלית, ביורוקרטית ובזבזנית משקף את ההתנהלות הרת האסון של המדינה כלפי אזרחיה הבדואים.
(58 דקות, אנגלית וערבית, תרגום לאנגלית ועברית).

 

התוכנית הישראלית
רשימות זעם
בימוי: ירון בן-חיים
פלסטין/ישראל 2017
יומן מחאה אישי של היוצר והאקטיביסט ירון בן-חיים, המשתרע על פני שבע שנים. בן-חיים מתעד את המחאה החברתית החל בקיץ 2011 דרך הפגנות יום שישי נגד גדר ההפרדה בכפר נעלין שבגדה, ואגב כך מעלה שאלות פוליטיות, מוסריות וחברתיות שונות.
במצפון נקי – אלפא כפול
בימוי: אורי ברבש
ישראל 2004
אורי ברבש עוקב אחרי חמישה חיילי מילואים סרבני מצפון – שני טייסים ושלושה לוחמים – המגדירים את גבולות המותר והאסור מבחינתם: לבטים, מחשבות ומסקנות, ומחיר הבחירה שעשו. הופק עבור ערוץ 1, נגנז ולא שודר מעולם.

50 שנה לכיבוש, פסטיבל קולנוע אקטביזם וסולידריות 2017, ג'יהאד
״ג’יהאד״. צילום: יח״צ

 

אשת השגריר
בימוי: דינה צבי ריקליס
ישראל 2016
ירוסלם, אישה משכילה ויפה בת 30, שהייתה אשת שגריר אריתריאה בפריז, מגיעה לישראל כפליטה לאחר שבעלה נרצח בידי לאומנים קנאים. היא נאלצת עכשיו להתגורר בשכונה מוזנחת בדרום תל אביב אך בטוחה שקשריה עם השגריר האריתראי בישראל ואשתו יחלצו אותה כך שתוכל לחזור ולחיות את חייה הנוחים. היא ממתינה להצעת עבודה שתהלום את מעמדה והשכלתה. המציאות בישראל תלמד אותה כמה דברים על עצמה ועל טבע האדם.
החולמים מבבילון
בימוי: רומן שומונוב
ישראל 2016
דו”ח אינטימי מהפריפריה הגאוגרפית והתרבותית של ישראל. להקה של צעירים מאשדוד, יוצאי ברה”מ לשעבר, מנסה לזכות באליפות העולם בברייקדאנס. תוך כדי ההכנות לתחרות, שהיא פסגת חלומותיהם כרקדנים, מצטיירת מציאות חברתית של מצוקה גדולה וניכור.
ג’נקשן 48
בימוי: אודי אלוני
ישראל 2016
סיפורם של מנאר, זמרת צעירה וכארים, אמן היפ הופ. שני אוהבים צעירים אשר מנסים לפלס את דרכם המשותפת בגטו הפלסטיני של לוד, אחת מתחנות הסמים המרכזיות בישראל. סיפור אהבתם והמוזיקה שהם יוצרים הופכים לכלי הנשק, בעזרתו הם מנסים להילחם בשתי חזיתות במקביל: בדיכוי החיצוני שמפעילה החברה הישראלית יהודית, לצד הלחצים הפנימיים מהסיבה שהחברה הערבית השמרנית של לוד הסובלת מעוני ופשיעה.
מתרסים
בימוי: רם לוי
ישראל 1969
סיפוריהן של שתי משפחות, אחת יהודייה מחיפה ואחת פלסטינית ממחנה הפליטים ג’לזון, שאיבדו את היקר להן במלחמת 1948. על רקע אורח חייהן וזיכרונותיהן מהמלחמה מוצגות הדרכים שבהן מפנימות שתיהן את הערכים הלאומיים המרכזיים של החברות שבתוכן צמחו.
הסתכלות על עכו
בימוי: ג’אד נאמן
ישראל 1975
סרט של ג׳אד נאמן, שצולם עבור הערוץ הראשון, על הניכור ההדדי בין יהודים וערבים החיים בעכו: קולאז’ תמונות קצרות של הווי העיר, במסגרת סיפורה של צעירה יהודייה המאושפזת בגלל דיכאון בבית החולים הפסיכיאטרי במבצר העתיק.
מוחמד יקצור
בימוי: יגאל בורשטין
ישראל 1976
מסע בשדות הטבק של הגליל העליון, הפלחה של קיבוץ עין חרוד ומטעי פתחת רפיח. מפגשים עם עובדי אדמה, לרוב ערבים, ומעסיקיהם, לרוב יהודים, חושפים את ראשית הניוון והאטימות המוסרית הפוקדים את החברה היהודית בישראל של אחרי מלחמת ששת הימים, על רקע קטעים מכתבי אבות הציונות מראשית המאה ה-20.
רימון בעזה
בימוי: מוטי קירשנבאום
ישראל 1970
בשנת 1970 פרץ גל טרור ברצועת עזה, ובמהלכו מקרים רבים של השלכת רימוני יד לעבר כלי רכב ישראלים. אירוע כזה, בו נפצע נהג משאית, הוא נקודת המוצא לסרט, הבוחן את המצב ברצועה בניסיון להבין את הקשר שבינה לבין ישראל ואת הרקע לטרור.

 

 

בצלם: שני סרטים, ישראל 2017

עשור לפרויקט המצלמות של בצלם
מיטב הסרטונים מעשר שנות פרויקט המצלמות של בצלם לציון 50 שנים לכיבוש. בתוכנית: קללות, דחיפות, אלימות חיילים, אלימות מתנחלים ולקינוח הגבלות תנועה ומחסומים. בסיום ההקרנה ייענו מתנדבי וחברי הצוות של בצלם לשאלות מהקהל.
מצלמות בבקעה
נשים מקהילות פלסטיניות בבקעת הירדן מתעדות את חייהן וחיי קהילתן. בשנה החולפת הגבירה ישראל את מאמציה לגרש קהילות אלו ממקומן באמצעות הריסות בתים, אימוני צבא, החרמת ציוד חקלאי ועוד. בואו להכיר את הפנים שמאחורי הנתונים.

 

פורסם בקטגוריה אופנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *