תערוכת אופנה: מבט על משקפיים

|
מגזין אמנות, מגזין אופנה, מבט על משקפיים-1

מגזין אמנות

חשיפה ראשונה של אוסף המשקפיים הגדול והחשוב בקנה מידה בינלאומי של קלוד סמואל

מוזיאון העיצוב חולון יפתח בחודש הבא תערוכה מקורית שתתפרש על פני המוזיאון כולו ותעסוק כולה במשקפיים וחוש הראייה דרך ארבעה פרקים המייצגים עבר, הווה ועתיד. בנוסף, פרויקט מיוחד: 50 מעצבים ישראלים יענו באמצעות עיצוב על השאלה, “מה הם משקפיים” 

אוצרת: מיה דבש
פתיחה: 20.12.16 נעילה: 29.4.17

מבט על משקפיים-5
משקפי לולאות עם עדשה כפולה. כסף. 1809. אוסף קלוד סמואל. צילום: אלי בוחבוט

בפרק הראשון שיתייחס לעבר יוצג לראשונה לקהל במסגרת מוזיאלית אוסף המשקפיים ההיסטורי, הגדול והחשוב בקנה מידה בינלאומי של קלוד סמואל.
בגלריה העליונה של המוזיאון יוצגו למעלה מ-400 פריטים נדירים מתוך האוסף של סמואל שיסמנו תחנות תרבות שונות בהן ניתן לעקוב אחר התפתחות המשקפיים דרך השינויים והתמורות, הכלכליים, התרבותיים, העיצוביים והחברתיים ולבחון כיצד אלה השפיעו והושפעו מהמצאת המשקפיים. המסע בין התחנות השונות מתחיל בתיקון ראייה ופיתוחים טכנולוגיים, נמשך דרך משחקי פיתוי וריגול, המהפכה התעשייתית ומסתיים בגיבוש זהות עצמית.

מבט על משקפיים-2
פייר קרדן. 1960. אוסף קלוד סמואל. צילום: אלי בוחבוט

בין מאות הפריטים שיוצגו:  משקפיים מן המאה ה-17 ועד היום, סקיצות של עיצוב משקפיים, מבית האופנה של פייר קרדן, שעוצבו על ידי אביו של קלוד, מסכות משובצות אבני חן שעוצבו על ידי בתי אופנה גדולים ושימשו בעיקר לתצוגות אופנה, המשקפיים הראשונים בעלי ידיות, מונוקולים, משקפות תיאטרון ומשקפי מספריים ששימשו את האריסטוקרטיה הפריזאית של המאה ה-19. משקפי אסקימוסים אותנטיים עשויים עצם, משקפי ג’ון לנון ואלטון ג’ון, משקפיים סיניים מתקפלים מהמאה ה-17, משקפיים עשויים שריון צב ועוד.

מבט על משקפיים-3
משקפי ראייה. צלולאיד. שנות ה 40 של המאה ה20. אוסף קלוד סמואל. צילום: אלי בוחבוט

קלוד סמואל, יליד פריז, הינו אופטומטריסט ציוני ופעיל זכויות אדם, בן לשושלת ארוכה ומפוארת של משפחה צרפתית, שעסקה כבר באמצע המאה ה-19 בחיתוך עדשות והתאמתן לצורכי ראייה ומאוחר יותר בעיצוב משקפיים לחברות אופנה מובילות. האוסף נבנה על ידי סמואל במשך עשרות שנים והוא מונה כיום כ-1300 פריטים הכוללים, לצד המשקפיים, גם עדשות, מכשירי בדיקת ראייה, מכשירים אופטיים, שרטוטים וסקיצות של משקפיים, הצעות לעיצוב ומגוון רחב של פריטים הקשורים בראייה ובשיפור הראייה.

מבט על משקפיים-4
משקפי מלאכים. אוסף קלוד סמואל. צילום: אלי בוחבוט

בפרק השני שיעסוק בהווה  יוצג בגלריה התחתונה של המוזיאון (גלריית ד”ר שולמית כצמן) פרויקט נרחב שנעשה במיוחד לתערוכה ביוזמת המוזיאון. כ-50 מעצבים ישראלים מתחומים שונים: עיצוב מוצר, תכשיטים, תקשורת חזותית, קרמיקה ואדריכלות יענו באמצעות עיצוב על השאלה, “מה הם משקפיים” עבורם. כך למשל יעקב קאופמן יציג ציר אבולוציוני שנע ממונוקל למסכה, גלית שבו תעסוק בניסוח מחדש של אופן נשיאת המשקפיים על הפנים, דנה בן שלום תבחן את היחסים המורכבים שבין המשקפיים לחוטם, מאיה בן-דוד ואורי בן-צבי יציגו פרשנות עכשווית המשלבת בין זכוכית המגדלת הראשונה לבין גלילת טקסט דיגיטלי כיום, אנוק יוספשווילי וירון שמרקין יעצבו משקפיים באמצעות טכנולוגיית מציאות רבודה.

מבט על משקפיים-6
משקפי נוצה משובצות בעבודת יד. שנת 2000. אוסף קלוד סמואל. צילום: אלי בוחבוט

בפרק שלישי  של התערוכה  שידון בתפישת הראייה בהווה, תציג ספריית החומרים ע”ש אהרון פיינר עדן, את התערוכה “בדיקת ראייה”. התערוכה, שתוצג במסדרון העגול, הינה חווייתית ומזמינה את המבקרים למסע בעקבות חוש הראייה ומאפשרת להם לבדוק מקרוב איך ומה הם באמת רואים. התערוכה מתמקדת בשלושה מוקדי ראייה: מיקוד, צבע ומרחק כאשר כל אחד מהמוקדים מציג פרשנויות עיצוביות, חומריות וטכנולוגיות לאתגר-ראייה אחר, המציעות דרכים חדשות לראייה, קריאה והבנה של העולם והסביבה.  בתערוכה תוצג עבודה מקורית מתוך פרויקט RGB של סטודיו קרנובסקי ממילאנו. פרויקט RGB הוא פרויקט מתמשך שהחל ב-2010 וכולל בחינת אינטראקציות שונות בין צבעי בסיס באמצעות הדפסי ענק דיגיטליים רב-שכבתיים. מאז 2010 הוצג RGB בתערוכות עיצוב ואמנות רבות ואף זכה בפרסים. הפרויקט יוצג במוזיאון בסיוע המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב.

מעבדת העיצוב של המוזיאון תוקדש לפרק הרביעי של התערוכה שיעסוק בעתיד – “תיקון המציאות” דרך הפן העתידני של משקפיים.  כך למשל יוצגו סרטי קולנוע במציאות מדומה (VR) בשיתוף סינמטק חולון והמכון הצרפתי בתל אביב. קהל המבקרים מוזמן להתנסות באפליקציה אינטראקטיבית להתאמה אישית של משקפיים מתוך האוסף של סמואל שנסרקו במיוחד. פעילות זו פותחה במיוחד  עבור המוזיאון ונועדה לייצר חוויה בלתי אמצעית של המבקר עם מגוון המשקפיים הנדירים ויוצאי הדופן מאוסף סמואל. עוד תתאפשר התנסות חופשית ב“מיחדוש” משקפיים – בית מלאכה לתיקון וחידוש משקפיים, בשיתוף עם סטודיו REFORMA.

אוצרת התערוכה וממלאת מקום האוצרת הראשית של המוזיאון מיה דבש: “העיסוק במשקפיים חפץ יומיומי, שגור כל כך יכול להיעשות מכל כך הרבה נקודות זווית אבל אנו בוחרים לעסוק בו מנקודת המבט של האדם העושה בו שימוש. בתערוכה נבחן תחנות תרבות שבהן המשקפיים שיחקו תפקיד מרכזי בהגדרת תופעות חברתיות ותרבותיות. אנו נוטים לשכוח שמטרתם הראשונית של המשקפיים הייתה לתקן פגם והמשקפיים אינם מסווים את הפגם אלא דווקא מדגישים אותו דרך ובעזרת עיצוב. התערוכה תאפשר לא רק התבוננות על ההיסטוריה התרבותית של המשקפיים אלא גם על תפקיד המעצב לאורך תהליך זה.”

לרגל התערוכה מבט-על יצא לאור קטלוג מיוחד, דו לשוני, שיסקור את התפתחות המשקפיים, ואת מושגי המבט והראייה בחברה המערבית בראי היסטורי, פילוסופי ותרבותי. לצד צילומי משקפיים מתוך האוסף של קלוד סמואל, יכלול הקטלוג מאמרים של כותבים שונים מתחומי האופנה, הרפואה, הפילוסופיה, העיצוב והאמנות ויאפשר להתבונן על אובייקט יומיומי זה ועל השפעתו על החברה, מנקודות מבט שונות.

הוצאת הקטלוג התאפשרה בזכות תמיכתם הנדיבה של Zeiss vision care  ולפידות מדיקל (המשווקת הבלעדית של Zeiss) לכבוד יום הולדתו ה-200 של Carl Zeiss.

מוזיאון העיצוב חולון
רחוב פנחס איילון 8
שעות פתיחת המוזיאון:
ימים ב’ וד’: 10:00 – 16:00
יום ג’: 10:00 – 18:00
ימים  ה’ ושבת: 10:00 – 18:00
יום ו’: 10:00 – 14:00
יום א’:  סגור
ספריית החומרים ע”ש אהרון פיינר עדן:
ב’: 10:00 – 16:00; ג’ וה’: 10:00 – 18:00
www.dmh.org.il
קופות המוזיאון: 073-2151500

 

 

פורסם בקטגוריה מגזין אופנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *